Twój kot przestał załatwiać się korzystać ze swojej kuwety? Chcesz wiedzieć jaką kuwetę wybrać dla swojego pupila? Sprawdź nasz poradnik.
Spis treści:
1. Jak rozpoznać problemy z układem moczowym kota?
2. Dlaczego kot przestał korzystać z kuwety?
2.1. Przyczyny zdrowotne
2.2. Przyczyny behawioralne
3. Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?
4. Kuweta dla kota - jaką wybrać?
Jak rozpoznać problemy z układem moczowym kota?
Kiedy kot napotyka trudności z oddawaniem moczu jest to zauważalne w dość łatwy sposób. Przede wszystkim będzie częściej niż zwykle udawać się do kuwety, gdzie będzie spędzać więcej czasu, a sam proces oddawania moczu może wydawać się bolesny lub trudny. Do tych objawów włączać się będzie miauczenie kota lub inne oznaki dyskomfortu podczas korzystania z kuwety. Obserwuj również zachowanie kota. W przypadku problemów z układem moczowym będzie występować brak apetytu, apatia, spadek aktywności czy nadmierne wylizywanie okolic genitaliów.
Zwracaj uwagę na kolor moczu. Zmiany w postaci czerwonego koloru mogą sugerować obecność krwi, a to niezwykle ważny sygnał alarmujący o problemie i konieczności odwiedzenia lekarza weterynarii. Mocz może być też mętny lub mieć intensywny, nieprzyjemny zapach. Sytuacje, w których mocz jest wydalany w bardzo małych ilościach lub w ogóle nie jest wydalany, mogą wskazywać na zablokowanie dróg moczowych, co wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej.
Dlaczego kot przestał korzystać z kuwety?
Z reguły koty bez problemu uczą się korzystania z kuwety. Są to zwierzęta wyjątkowo dbające o higienę, stąd jeśli zauważysz, że Twój kot zaczął załatwiać się poza wyznaczonym do tego miejscem powinieneś podjąć interwencję i sprawdzić co jest tego przyczyną. Najprawdopodobniej coś niepokoi zwierzę i warto jak najszybciej mu pomóc. Musisz pamiętać, że kot, który do tej pory nie miał problemu z korzystania z kuwety, nie robi tego specjalnie, lecz coś zaczęło mu przeszkadzać. Na potrzeby tego materiału przyjęliśmy dwa rodzaje przyczyn, które mogą wpływać na zmianę zachowania kota - zdrowotne i behawioralne.
Przyczyny zdrowotne
Jeśli kot nie korzysta z kuwety jedną z przyczyn może okazać się jakiś problem zdrowotny. Nasz kot może cierpieć na dolegliwości z układem moczowym takie jak na przykład: kamienie nerkowe, zakażenie, idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego. Mogą one wywoływać ból i dyskomfort w trakcie oddawania moczu. W ten sposób zwierzę będzie źle kojarzyć miejsce, w którym do tej pory się załatwiało. Co zatem zacznie robić? Rozpocznie poszukiwania innego, bardziej komfortowego miejsca, które miło kojarzy. Może to być na przykład łóżko właścicieli czy kanapa w salonie.
Niektóre koty będą unikać kuwety jeśli zaczną cierpieć na bóle brzucha spowodowane problemami jelitowymi jak na przykład biegunka czy zaparcia. Będą podobnie jak z problemami z pęcherzem kojarzyć kuwetę z czymś nieprzyjemnym, a co za tym idzie zaczną unikać tego miejsca. W przypadku starszych kotów, które mają artrozę problem może wiązać się z utrzymaniem równowagi. Ból podczas wchodzenia i wychodzenia z kuwety może źle się kojarzyć kotu i skłoni go do poszukiwań innego miejsca do załatwiania się.
Wpływ na zmianę zachowania kota pod względem zdrowotnym mogą mieć też zaburzenia neurologiczne, które wpływają na kontrolę nad pęcherzem lub jelitami. W sytuacjach, gdy koty nagle przestają korzystać z kuwety, może to oznaczać poważne problemy zdrowotne, wymagające szybkiej konsultacji z lekarzem weterynarii.
Przyczyny behawioranlne
Kot oddaje mocz poza kuwetą również w sytuacjach, których nagle zaczyna się czymś stresować. To jedna z najczęstszych przyczyn, w których kot załatwia się poza kuwetą. Dla każdego właściciela kota, który tego doświadczył z pewnością jest to sytuacja równie stresująca. Podobnie jak w przypadku przyczyn zdrowotnych, każdy opiekun chcąc wyeliminować problem musi znaleźć przyczynę złego zachowania swojego czworonoga. Wielokrotnie sytuacje wydające się z ludzkiego punktu widzenia za mało istotne, mogą mieć wpływ na inne zachowanie kota. Jakiekolwiek zmiany w otoczeniu zwłaszcza legowiska kota mogą stresować kota, doprowadzając do zaburzeń załatwiania się. Może to być remont, przeprowadzka, drobna zmiana polegająca na dodaniu jakiegoś mebla lub jego przesunięcie. Również takie zmiany jak np. pojawienie się nowego członka rodziny mogą wpływać na zachowanie kociego pupila.
Jeśli kot przestał załatwiać się w kuwecie przyczyny można upatrywać w tym, że kuweta jest zabrudzona, jest zbyt mała, ustawiona w złym miejscu lub została przestawiona. Jakiekolwiek zmiany w ustawieniu np. mebli w pobliżu kuwety mogą wpłynąć negatywnie na naszego czworonoga. Zmiana żwirku to również dość częsta przyczyna problemów z załatwianiem się kota w nieodpowiednim miejscu. Jeśli zdecydowałeś się na zakup innego żwirku dla kota, postaraj się dokonywać zmian stopniowo, nie stresując zwierzaka. Jeśli dysponujesz miejscem, możesz przygotować kilka kuwet z różnym żwirkiem w różnych lokalizacjach, by sprawdzić, który będzie najbardziej odpowiadał Twojemu pupilowi. W ten sposób dowiesz się czy problem z załatwianiem się kota leży po stronie żwirku, złego miejsca czy jest to jeszcze inny problem np. drugi kot skorzystał z tej samej kuwety. Zazdrość lub rywalizacja między zwierzętami w domu także mogą wpływać na zachowanie kotów. Jeśli w domu jest więcej kotów, może dojść do konfliktów terytorialnych, gdzie jeden kot przejmie kuwetę, co skutkuje unikaniem jej przez inne koty. Ponadto, niektóre koty preferują oddzielne kuwety do moczu i kału.
Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?
Koty będą instynktownie poszukiwać swojego miejsca do zakopywania odchodów, co zawsze przyspiesza proces nauki korzystania z kuwety. Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej kuwety i żwirku, która będzie ustawiona w miejscu, gdzie kot czuje się bezpiecznie. Ważnym aspektem jest także rozmiar kuwety, który powinien umożliwiać kotu swobodne poruszanie się.
Wprowadzając nową kuwetę czy żwirek, albo przenosząc ją w inne miejsce zawsze staraj się robić to stopniowo. Zmieniając żwirek na nowy możesz dodawać go razem z dotychczasowym, mieszając je, aby kot miał czas na zapoznanie się z nowym podłożem czy jego właściwościami. Kiedy kot pojawia się po raz pierwszy w swoim nowym domu, dobrze jest jeśli umieścić go w kuwecie, aby miał okazję do zapoznania się z nią.
Możesz przyprowadzać kota do kuwety po posiłkach i drzemkach, gdyż to wtedy najczęściej potrzebuje on załatwiać swoje potrzeby. Jeżeli kot wykazuje oznaki chęci załatwienia się lub zaczyna grzebać, delikatnie umieść go w kuwecie. Staraj się wprowadzać pozytywne wzmocnienia w nauce korzystania z kuwety jak delikatne głaskanie, pochwały czy przysmaki. Pamiętaj, aby regularnie dbać o czystość kuwety i usuwanie odchodów, aby nie zniechęcić kota z jej używania.
Kuweta dla kota - jaką wybrać?
Odpowiedni wybór kuwety dla kota może mieć spore znaczenie zarówno dla komfortu i higieny Twojego pupila, jak i ogólnie dla utrzymania czystości w domu. Najważniejsze w przypadku wybierania kuwety jest jej rozmiar. Powinna być wystarczająco duża, aby kot mógł się w niej swobodnie obrócić. Szerokość powinna wynosić jedną długość kota bez ogona, zaś długość kuwety co najmniej półtorej długości kota licząc bez ogona. Sprawdź również wysokość kuwety - powinna być na tyle wysoka, aby kot mógł swobodnie zakopać swoje odchody. Optymalnym wyborem dla większości ras kotów wydają się kuwety wysokie na około 15 cm.
Równie ważny jest rodzaj kuwety. Tradycyjne otwarte kuwety są proste w obsłudze i łatwe do czyszczenia, ale mogą mniej efektywnie zatrzymywać zapachy i pozwalać na wysypywanie się żwirku. Z kolei kuwety z pokrywą zapewniają więcej prywatności dla kota i lepiej zatrzymują zapachy, jednak niektóre koty mogą czuć się w nich skrępowane lub klaustrofobiczne.
Czy warto zainwestować w kuwety samoczyszczące? Ich wadą może być cena, wysokie koszty eksploatacji, a także konieczność stałego dostępu do elektryczności. Będą jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, które często przebywają poza domem. Warto jednak obserwować reakcje kota jak reaguje na taką kuwetę. Niektóre zwierzaki mogą lękać się automatycznymi mechanizmami. W takim wypadku musimy poświęcić pupilowi więcej czasu, aby oswoić go z kuwetą i stopniowo przyzwyczajać do korzystania z tego urządzenia.
Źródło: G. Meadows, E. Flint, Kot. Poradnik opiekuna, Wyd. RM, Warszawa 2012. https://resources.bestfriends.org/article/cat-not-using-litter-box-causes-and-solutions
Comments